.تعمیـــرکاران کیان ست (kiansat.kim)تابع قوانین -جمهموری-اسلامی ایران میباشد و ارسال هر گونه مطلب سیاسی،مذهبی،غیراخلاقی و خرید و فروش متعلقات ماه-واره و دیگر موارد مجرمانه ممنوع میباشد وبا کاربران خاطی به شدت برخورد میگردد انجمن فقط تعمیرات لوازم الکترونیک میباشد...

سلام مهمان گرامی؛
به کیان ست خوش آمدید برای مشاهده انجمن با امکانات کامل می بايست از طريق این لینک عضو شوید.

http://teranzit.pw/uploads/14469017281.png
پیام خصوصی به مدیریت کل سایت ........... صفحه توضیحات و شرایط گروه ویژه ........... ...........
ارتباط تلگرامی با مدیریت سایت ................. ایدی تلگرام suportripair@ .................
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 14

موضوع: مطالب آموزشی در مورد انواع فلزیابها

تشکر ها
    20
    258 سپاس از34 پست

مطالب آموزشی در مورد انواع فلزیابها

سیستمهای فلزیاب،معدن یاب،یابنده کانال و غار و فضار تهی،و حتی سیستمهای پیچیده ای که در یافتن سفره های زیرزمینی نفت و آب و ..... بکار میروند یک نقطه مشترک دارند و آن هم استفاده از ارسال امواج رادیویی یا مکانیکی و تحلیل موج دریافتی برحسب نیاز هست.خوب زمانی که ما یک عنصر مشترک رو در همه سیستمهای کاوش داریم چرا باید خودمون رو محدود کنیم به چندتا شماتیک که همه شما خوب میدونید امکان نداره بی نقص باشه مخصوصا نوع نرم افزاریش.هیچ کدوم از شما تا حالا سعی کرده بدون دلسرد شدن از شکست ها و صحبتهای نا امید کننده یک سیستم کاوش بسازه ولو اونقدر ساده که نمونه کیتهاش با قیمت یک بسته پفک تو بازار پیدا میشه؟فایده اینکار چیه؟عرض میکنم خدمتتون.
    بهترین تعمیرکار یک طراح خوبه چون میدونه که با چه عناصر و طبقاتی سروکار داره و وظیفه هرکدومشون چیه.اگر شما از یک تعمیرکار معمولی رادیو تلوزیون که شاید سی چهل سال هم کار کرده بخواهید یک اسیلوسکوپ آنالوگ رو تعمیر کنه محاله که براحتی زیربار بره چون عمری به یک سری کار طوطی وار عادت کرده و این در حالیه که طرزکار اسکوپ شبیه تلوزیون و حتی خیلی هم ساده تر از اونه.دوستان اگر واقعا دیوانه وار عاشق مبحث فلزیاب هستید و میخواهید که یک دستگاه رو خودتون بسازید و لذتش رو ببرید با عرض معذرت طوطی وار عمل نکنید.هیچ وقت از خودتون پرسیدید اگر بجای شکل موج مربعی یک موج مثلثی یا سینوسی یا سوزنی به کویل بدیم چی میشه؟یا اگر تناسب DUTY CYCLE موج رو تغییر بدیم چه تاثیری داره؟تاثیر تغییر دامنه و فرکانس چیه؟چرا هیچوقت به استفاده از امواج مکانیکی مثل اولتراسونیک یا ضربات کوبه ای فکر نکردیم؟امواج پرقدرت فرکانس کم که از چندنقطه ارسال میشه و برآیندش رو در یک نقطه دریافت میکنیم میتونه دقیقترین تصویر ممکن از لایه ها و حتی اجسام زیرزمین نشونمون بده!!؟حساسیت فلزات مختلف به فرکانسهای مختلف رو بدست آوردید؟یک ویدئوی جالب دارم که توفورشیر هرکارکردم نتونستم آپ کنم،با دوتا سی دی و یک مقدار چسب و یک ماشین حساب معمولی و دوتا گوشی ساده یک فلزیاب ساخته که تا بیینید باورتون نمیشه.خلاصه دوستان این مبحث به همون مقدار که پیچیده هست ساده هم هست

2. 10کاربر از behrouz_t بخاطر ارسال این پست مفید سپاسگزاری کرده اند:

ARIYA (18th September 2012),davood arbabi (22nd September 2020),hasanzsat (17th September 2012),iraj_kh (17th September 2012),KIAN FAR (18th September 2012),samizbaz (10th July 2019),soraty (29th April 2021),ابی ماروسی (17th September 2012),داوودی فر (17th September 2012),شهریار (17th September 2012)

تشکر ها
    20
    258 سپاس از34 پست

پیش فرض دلتاپالس یک pi مناسب

delta pulse pcb.rar
    برای شروع تحلیل یک سیستم pi میخواستم یک فلزیاب ساده بنام پالس2 رو انتخاب کنم ولی بهتر دیدم که مداری قرار بدم که خودم روش کارکردم و از کارکردش اطمینان نسبی دارم.نسبی بودنش هم بخاطر اینه که تمام قطعاتش رو از نوع مرغوب نتونستم پیدا کنم و ضمنا مدار رو روی بردبورد پیاده و تست کردم.البته نکاتی در مورد افزایش کارایی فلزیابها هم دارم که در همین مبحث به اونها هم میپردازیم.مداربالا دلتاپالسه که خواهان زیادی هم داشته ولی دقیقا به همون دلایلی که عرض کردم تعداد کمی موفق به ساختش شدند.البته من اصراری به تحلیل مداری ندارم،میتونید مثل بقیه مدارها فقط دانلودش کنید و برید تو کار ساختش.چون اینطور که حس میکنم استقبالی برای یادگیری وجود نداره.به هرحال نظرتون رو بگید.مدارات حرفه ای اینقدر دارم که چندسالی براتون آپ کنم.ولی مطمئنم که هیچکدومش بدردتون نخواهد خورد اگر صرفا سازنده باشید.

4. 9کاربر از behrouz_t بخاطر ارسال این پست مفید سپاسگزاری کرده اند:

ARIYA (18th September 2012),bahram chobin (14th February 2014),davood arbabi (22nd September 2020),iraj_kh (18th September 2012),KIAN FAR (18th September 2012),soraty (29th April 2021),ابی ماروسی (17th September 2012),داوودی فر (17th September 2012),شهریار (18th September 2012)

تشکر ها
    57
    161 سپاس از27 پست

سلام بهروز جان و ممنون از نظرات مفیدت .مطمئا باش در مقابل افرادی که شما به طوطی تشابه کردی افرادی هم هستند که واقعا عاشق این سیستمها هستند یکیش خود بنده که ساعتها وقت خودم رو تو اینترنت صرف کردم و اونقد مدار فلزیاب گرفتم چه از سایتهای ایرانی چه خارجی ولی متاسفانه به دلیل اینکه بنده علم این کار رو ندارم تا حالا از این مدارات چیزی نفهمیدم و هیچکدوم رو هم درست نکردم فقط چون اصولش رو متوجه نشدم و متاسفانه هیچ مقاله ای مطلبی چیزی که در مورد اصول اصلی کار فلزیابها باشه چیزی که من درکش کنم پیدا نکردم و حالا با دیدن این مطلب شما امیدوار شدم و ازت ممنون میشم که این بحث رو بازتر کنی و در این مورد اموزشهایی رو برای افرادی مثل من بذاری .اگه در این راه هر کمکی از من بر میاد بگو مطمئن باش دربست در خدمتم.بازم ممنون از پست مفیدت

6. 9کاربر از ابی ماروسی بخاطر ارسال این پست مفید سپاسگزاری کرده اند:

ARIYA (18th September 2012),behrouz_t (18th September 2012),davood arbabi (22nd September 2020),hasanzsat (18th September 2012),iraj_kh (18th September 2012),KIAN FAR (18th September 2012),soraty (29th April 2021),داوودی فر (20th September 2012),شهریار (18th September 2012)

تشکر ها
    20
    258 سپاس از34 پست

Click here to enlarge نوشته اصلی توسط ابی ماروسی Click here to enlarge
    سلام بهروز جان و ممنون از نظرات مفیدت .مطمئا باش در مقابل افرادی که شما به طوطی تشابه کردی افرادی هم هستند که واقعا عاشق این سیستمها هستند یکیش خود بنده که ساعتها وقت خودم رو تو اینترنت صرف کردم و اونقد مدار فلزیاب گرفتم چه از سایتهای ایرانی چه خارجی ولی متاسفانه به دلیل اینکه بنده علم این کار رو ندارم تا حالا از این مدارات چیزی نفهمیدم و هیچکدوم رو هم درست نکردم فقط چون اصولش رو متوجه نشدم و متاسفانه هیچ مقاله ای مطلبی چیزی که در مورد اصول اصلی کار فلزیابها باشه چیزی که من درکش کنم پیدا نکردم و حالا با دیدن این مطلب شما امیدوار شدم و ازت ممنون میشم که این بحث رو بازتر کنی و در این مورد اموزشهایی رو برای افرادی مثل من بذاری .اگه در این راه هر کمکی از من بر میاد بگو مطمئن باش دربست در خدمتم.بازم ممنون از پست مفیدت

دوست گلم من اگر از این اصطلاح استفاده کردم به هیچ وجه قصد جسارت به هیچ شخصی رو نداشتم و اگر اینطور برداشت شده معذرت میخوام.اصلا هم مقصودم این نبود که من در این زمینه عالم جامع الکمالاتم. خدا میدونه که بعضی وقتها توی مسائلی درمیمونم که شاید روم نشه حتی مطرحشون کنم.ولی علاقه شدید باعث شده که هم دنبال آموزش گرفتن باشم و هم آموزش دادن البته اگر لایقش باشم.مطمئنم هستم که این یک کار گروهیه یعنی محاله که یک نفر بتنهایی بتونه از پسش بر بیاد.من اصطلاح عملکرد طوطی وار رو برای این بکاربردم که عده ای خودشون رو محدود کردن به یک سری مهارتهای عملی و همیشه هم توی همون محدوده کار میکنند و هیچوقت جرات ندارن از اون محیط پافراتر بگذارند و این موضوع فقط بخاطر عدم درک علمی یک موضوعه.شما بعنوان کسی که خیلی بدنبال این موضوع رفتید خداییش تا حالا چندتا شماتیک دیدی که بدون هیچ ایراد سهوی یا عمدی باشه و بعد از ساختش ازش رضایت کامل داشته باشی؟ حالا اگر بدونی مدار چیکار میکنه میتونی با درک عملکرد مدار ایرادش رو رفع کنی و حتی ارتقائش بدی.در مورد اون مطلبی که درمورد کلاهبردارایی که از عدم آگاهی ملت سوء استفاده میکنند یه قضیه براتون تعریف میکنم تا بدونید تا چه حد از علاقه و عدم آگاهی مردم کیسه برای خودشون دوختند!!
    یکی از آشناها چند وقت قبل یه دستگاه خریده بود بمبلغ 7 1 میلیون تومن به اسم دستگاه تصویری و دارای پورت قابل اتصال به لپ تاپ!؟!؟! میگفت حتی اونجایی که دستگاه رو تحویل گرفته برایش تست کردن و به لپ تاپ هم وصلش کردن و یک سری شکلهای رنگی با مختصات نوشتاری نمایش داده که فروشنده ادعا کرده که اینها اطلاعات جنس زیرخاکه بر حسب درصد عناصرش!!؟!؟!حتی لپ تاپ رو هم با دستگاه تحویل نداده بود و فقط یک برنامه روی cd ریخته بود و تحویلش داده بود.خلاصه بعد از چندوقت دستگاه رو آورد پیش من که هیچ اطلاعاتی روی لپ تاپ نشون نمیده فروشنده هم گوشی رو که یه خط اعتباری ایرانسل بود جواب نمیده.وقتی در دستگاه رو باز کردم میدونید چی دیدم؟یک پورت com که از پشت به هیچ جا وصل نبود و فقط برای ظاهرسازی نصب شده بود.برنامه لپ تاپ رو که بازکردم دیدم یک سری انیمیشن با 3d ساختن و بعنوان برنامه تحلیلی قالب کردن.دوستان من تا وقتی خودمون رو باور نکنیم بایست بهای ندانستن رو بپردازیم.باز برداشت اشتباه نشه که منظور من رو به غلط عدم آگاهی همه تلقی کنید.اساتید محترم بیاید دانسته هامون رو روی هم بگذاریم تا جای ندانسته ها رو تنگ کنیم.
    ویرایش توسط iraj_kh : 18th September 2012 در ساعت 13:59

8. 8کاربر از behrouz_t بخاطر ارسال این پست مفید سپاسگزاری کرده اند:

ARIYA (22nd September 2012),bahram chobin (14th February 2014),davood arbabi (22nd September 2020),iraj_kh (18th September 2012),KIAN FAR (18th September 2012),soraty (29th April 2021),داوودی فر (20th September 2012),شهریار (18th September 2012)

تشکر ها
    20
    258 سپاس از34 پست

http://www.aparat.com/v/dzW0D
    این همون فلزیاب جالبی بود که توی فورشیر نتونستم آپلودش کنم :781019_coffeescreen
    فکر میکنید دلیل کارکردش چیه؟؟؟؟Click here to enlarge

10. 7کاربر از behrouz_t بخاطر ارسال این پست مفید سپاسگزاری کرده اند:

ARIYA (22nd September 2012),bahram chobin (14th February 2014),davood arbabi (22nd September 2020),iraj_kh (18th September 2012),KIAN FAR (18th September 2012),داوودی فر (20th September 2012),شهریار (18th September 2012)

علایق
    الکترونیک
    شغل و حرفه
    webmaster
    تشکر ها
    68,105
    58,109 سپاس از9,041 پست

Click here to enlarge نوشته اصلی توسط behrouz_t Click here to enlarge
    http://www.aparat.com/v/dzW0D
    این همون فلزیاب جالبی بود که توی فورشیر نتونستم آپلودش کنم :781019_coffeescreen
    فکر میکنید دلیل کارکردش چیه؟؟؟؟Click here to enlarge
    سلام

اقا بهروز میشه خودتون توضیح بدید
    ماشین حساب این وسط چیکاره بود؟
    الکترومغناطیس؟
    !!!!!
    ربطی نداره
    ممنون توضیح بدید

12. 7کاربر از KIAN FAR بخاطر ارسال این پست مفید سپاسگزاری کرده اند:

ARIYA (22nd September 2012),behrouz_t (18th September 2012),davood arbabi (22nd September 2020),iraj_kh (19th September 2012),soraty (29th April 2021),داوودی فر (20th September 2012),شهریار (18th September 2012)

تشکر ها
    20
    258 سپاس از34 پست

Click here to enlarge نوشته اصلی توسط KIAN FAR Click here to enlarge
    سلام

اقا بهروز میشه خودتون توضیح بدید
    ماشین حساب این وسط چیکاره بود؟
    الکترومغناطیس؟
    !!!!!
    ربطی نداره
    ممنون توضیح بدید

حقیقتش اینه که منم نمیتونم صددرصد از بابت تحلیلش مطمئن باشم.حدسم اینه که باطری 9 ولت دوسطح باردار با صفحات cd مثل یک خازن میسازه و پردازشگر ماشین حساب هم با اسیلاتورش که یک نوسان ساز ضعیف هست وسط این خازن قرارداره اگر دقت کنید گوشیها بصورت سری با باطری و cd قرار گرفتن و چون خازن با اونها سری شده جریانی از گوشی عبور نمیکنه پس صدایی هم تولید نمیشه.با نزدیک شدن cd به فلز فلوی مغناطیسی ایجاد شده متراکم و باعث تغییر تراکم بارهای مثبت و منفی در دوصفحه میشه و اینجاست که تغییر در میزان الکترونها و حفره ها برای رسیدن به تعادل تمایل به ایجاد جریان رو ایجاد میکنه اما اگر این جریان بصورت آنی عبور کنه ممکنه فقط یک صدای ضعیف و آنی ایجاد بشه و صدای ممتد رو نداشته باشیم.بکمک نوسان اسیلاتور ماشین حساب که یک سیگنال ac هست و خازن هم در برابر اون اتصال کوتاهه جریان محدود و مداومی بین دو صفحه cd شده ایجاد و جریان بوجود اومده با عبور از گوشی ایجاد صوت میکنه.نظر دوستان و اساتید چیه؟
    ویرایش توسط iraj_kh : 19th September 2012 در ساعت 00:24

14. 7کاربر از behrouz_t بخاطر ارسال این پست مفید سپاسگزاری کرده اند:

ARIYA (22nd September 2012),davood arbabi (22nd September 2020),iraj_kh (19th September 2012),parse59 (23rd March 2015),soraty (29th April 2021),داوودی فر (20th September 2012),شهریار (19th September 2012)

تشکر ها
    20
    258 سپاس از34 پست

با اجازه اساتید میخوام به تشریح مدار دلتاپالس بپردازم ولی چون موضوعات بخش فلزیابها بر حسب نوع اونها دسته بندی شده و این فلزیاب از نوع pi هست میخواستم بپرسم که این بحث رو همینجا ادامه بدم یا در قسمت خودش؟در ضمن اگر راهنمایی کنید که چطور میشه تصویر یک شماتیک رو مستقیم در صفحه قرار داد ممنون میشم چون توضیح از روی شکل گویاتره.

16. 6کاربر از behrouz_t بخاطر ارسال این پست مفید سپاسگزاری کرده اند:

ARIYA (22nd September 2012),davood arbabi (22nd September 2020),iraj_kh (19th September 2012),soraty (29th April 2021),داوودی فر (20th September 2012),شهریار (19th September 2012)

تشکر ها
    14,827
    19,315 سپاس از3,180 پست

Click here to enlarge نوشته اصلی توسط behrouz_t Click here to enlarge
    با اجازه اساتید میخوام به تشریح مدار دلتاپالس بپردازم ولی چون موضوعات بخش فلزیابها بر حسب نوع اونها دسته بندی شده و این فلزیاب از نوع pi هست میخواستم بپرسم که این بحث رو همینجا ادامه بدم یا در قسمت خودش؟در ضمن اگر راهنمایی کنید که چطور میشه تصویر یک شماتیک رو مستقیم در صفحه قرار داد ممنون میشم چون توضیح از روی شکل گویاتره.
    بهروز جان شما به بخش PI

http://kiansat.kim/forumdisplay.php?f=1350

مراجعه کرده.موضوع اختصاصی خود را برگزینید.برای آپلود عکس ابتدا روی آیکون Click here to enlarge

کلیک کنید در قسمت اول Browse رو بزنید تصویر یا تصاویر خودتون رو ازون طرق آپلود کرده بعد که دکمه آپلود رو زدید صفحه رو ببندید و صفحه اصلی که متن توش نوشته رو "ارسال پاسخ" کنید.
    راه ارتباطی با بنده از طریق جیمیل:

iraj.khosravani2@gmail.com

18. 6کاربر از iraj_kh بخاطر ارسال این پست مفید سپاسگزاری کرده اند:

ARIYA (22nd September 2012),behrouz_t (19th September 2012),davood arbabi (22nd September 2020),soraty (29th April 2021),داوودی فر (20th September 2012),شهریار (19th September 2012)

تشکر ها
    57
    161 سپاس از27 پست

دوست من بهروز جان من عین حقیقت رو گفتم و از شما به هیچ وجه دلگیر نیستم. من با توجه به علاقه شدیدم به مبحث فلزیاب و کند و کاو های زیاد در این مورد متاسفانه اطلاعات علمی در این مورد ندارم و ممنون میشم اگه بتونید اساس علمی کارکرد این سیستمها رو به صورت اموزش برای من و دوستانی مثل من بذارین تا همه ازش استفاده کنن.مثلا op amp در فلزیاب چه کاری انجام میده و اصول کارش چیه و ما بقی مباحث . بازم ازت ممنونم

20. 8کاربر از ابی ماروسی بخاطر ارسال این پست مفید سپاسگزاری کرده اند:

ARIYA (22nd September 2012),behrouz_t (22nd September 2012),davood arbabi (22nd September 2020),iraj_kh (22nd September 2012),nadali (23rd October 2015),soraty (29th April 2021),داوودی فر (23rd September 2012),شهریار (22nd September 2012)

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع