Click here to enlarge

آیا شما و به خصوص کاربران رایانه های لپ تاپ از ویژگی های مدیریت مصرف برق در ویندوز ۷ استفاده می کنید ؟ اگر چنین است ، آیا تاکنون خواسته اید یکی از شیوه های صرفه جویی مصرف برق (اصطلاحا power plans) را حذف کنید؟ در اینجا به شما خواهیم آموخت چطور میتوانید این کار را انجام دهید ، و آیا باید این کار را انجام دهید یا نه؟
با فرض اینکه با این ویژگی ها آشنایی کافی ندارید مطلب را ادامه می دهیم ، ما داریم در مورد شیوه های صرفه جویی در مصرف برق که زمانی که بر روی آیکون / پلاگین باتری در سینی سیستم (system tray) کلیک می کنید می ببینید صحبت می کنیم. مشکل این است که همواره یکی از شیوه های پیش فرض را به شما نشان می دهد ، حتی اگر تنها از شیوه های سفارشی صرفه جویی استفاده کنید.

هنگامی که شما به گزینه “More power options” در منو بروید ، به شما یک لیست از کلیه شیوه ها نشان داده می شود ، اما شما قادر به خلاص شدن از شر هر یک از شیوه های ناخواسته نیستید ، حتی اگر شما شیوه دلخواه خود برای صرفه جویی در مصرف باتری را آماده و انتخاب کنید.

Click here to enlarge

هنگامی که شما به گزینه “More power options” در منو بروید ، به شما یک لیست از کلیه شیوه ها نشان داده می شود ، اما شما قادر به خلاص شدن از شر هر یک از شیوه های ناخواسته نیستید ، حتی اگر شما شیوه دلخواه خود برای صرفه جویی در مصرف باتری را آماده و انتخاب کنید.
Click here to enlarge

البته شما می توانید شیوه هار ار حذف کنید ، اما احتمالا باعث مشکلاتی برای شما خواهد شد ، بنابراین توصیه ما این است که چنین کاری نکنید. اگر شما هنوز هم مایل به انجام چنین کاری هستید، ادامه مطلب را بخوانید.

حذف شیوه های صرفه جویی باتری در ویندوز ۷

بر روی برنامه command prompt ویندوز راست کلیک کرده گزینه “Run as Administrator را انتخاب کنید. ، سپس دستور زیر را وارد کنید ، که به شما یک لیست کامل از شیوه های صرفه جویی را نشان می دهد.
powercfg list
Click here to enlarge

می توانید در لیست پس از عبارت GUID کد طولانی را بینید.این کدی است که ما برای رفتن به مرحله بعد نیاز داریم. برای درک آسان تر کدها را در اینجا ارائه می کنیم ، که در صورتی که شما نمی دانید چگونه کدها را در برنامه خط دستوری command prompt در کلیپ بورد کپی کنید برای شما مفید است.

Power Scheme GUID: 381b4222-f694-41f0-9685-ff5bb260df2e (Balanced)

Power Scheme GUID: 8c5e7fda-e8bf-4a96-9a85-a6e23a8c635c (High performance)

Power Scheme GUID: a1841308-3541-4fab-bc81-f71556f20b4a (Power saver)

قبل از انجام هر گونه حذف ،کاری که باید انجام دهید این است که شیوه را با استفاده از export parameter به یک فایل منتقل کنید. به دلایلی نامعلوم ، زمانی که من این کار را انجام دادم،فایل دارای پسوند.xml شد، هر چند که فایل به فرمت XML نیست. برای کار بالا دستور زیر را وارد کنید :

powercfg –export balanced.xml 381b4222-f694-41f0-9685-ff5bb260df2e
این دستور شیوه Balanced را به قالب فایل balanced.xml در خواهد آورد.

Click here to enlarge

و اکنون ، ما می توانیم شیوه فوق را با استفاده از پارامتر حذف ، حذف ، و همان کد GUID بالا حذف کنیم به این شکل:
powercfg –delete 381b4222-f694-41f0-9685-ff5bb260df2e

Click here to enlarge

اگر می خواهید دوباره شیوه ای وارد کنید ، شما می توانید از پارامتر وارد کردن(-import parameter) استفاده کنید، هر چند یک مشکلی هم دارد: شما باید مسیر کامل فایل را مشخص کنید ، مثل این :

powercfg –import c:balanced.xml

با استفاده از آنچه به شما آموخته ایم ، شما می توانید هر یک از طرح های بالا را از پرونده خارج کنید ، و سپس آنهایی را که نمی خواهید پاک کنید.

اما چنین کاری را چرا نباید انجام داد؟
خیلی ساده. دستگاه دچار مشکل می شود. به عنوان مثال ، در دستگاهی که من تست کردم من تمام شیوه های پیش فرض را حذف کردم و سپس همه آنها را دوباره به شیوه دلخواه خود وارد کردم ، اما هنوز هم هر زمان سعی می کنم که به پانل انتخاب شیوه صرفه جویی دسترسی پیدا کنم این خطا را در انتخاب دکمه های صرفه جویی مشاهده می کنم :
Click here to enlarge

پیغام های خطا بسیار بیشتری هم وجود دارد ، اما من قصد ندارم زمان شما را با همه آنها تلف کنم. بنابراین اگر می خواهید طرح ها را پاک کنید ، خطرات و مشکلات ان هم برعهده خودتان است. حداقل به شما هشدار داده شده است!